Всесвітній день бджіл. Історія свята і цікаві факти про бджіл і мед

 • beebee 

Джерело: https://nv.ua/ukr/ukraine/events/20-travnya-2020-yake-sogodni-svyato-vsesvitniy-den-bdzhil-istoriya-i-fakti-pro-bdzhil-i-med-50037837.html

Останнім часом бджоли виявилися під загрозою вимирання. Їхньому захисту присвячений Всесвітній день бджоли, який відзначають 20 травня, починаючи з 2018 року. 

Бджоли – маленькі комахи, які несуть людству величезну користь і в той же час мають потребу в захисті і турботі. Більшість основних сільськогосподарських продовольчих культур потребує бджіл та інших запильниках. У всьому світі вимирання бджіл є актуальною проблемою. Дізнайтеся в нашому матеріалі, як вчені планують захистити цих корисних комах.

Всесвітній день бджіл: дата свята

Щорічне святкування Всесвітнього дня бджіл покликане допомогти привернути широку увагу ролі бджіл у підтримці здоров’я людини і планети і до численних загроз, з якими бджоли зіткнулися в наші дні. Це свято відзначають з 2018 року, коли Генеральна Асамблея ООН проголосила 20 травня Всесвітнім днем бджіл.

Дата була обрана на честь дня народження основоположника сучасного бджільництва Антоні Янши 20 травня 1734 року. Він походив із родини словенських бджолярів, а бджільництво в цій країні здавна було важливим сільськогосподарським промислом.

Чому важливо захищати бджіл

Бджоли вважаються третіми за рахунком корисними тваринами після корів і свиней. Вони грають важливу роль в харчуванні людини – бджоли запилюють більшу частину плодоовочевих культур і сприяють збереженню біорізноманіття в природі. Однак, вчені спостерігають в різних регіонах світу тенденцію скорочення популяції бджіл. Серед основних причин вимирання бджіл – монокультури і використання пестицидів у сільському господарстві.

У квітні 2018 року Німеччина підтримала рішення Європейського Союзу щодо заборони шкідливої групи пестицидів, неонікотиноїдів, яку використовують для обробки грунту. Зараз ведуться дискусії з приводу заборони ще одного засобу захисту від шкідників під назвою гліфосат.

Цікаві факти про бджіл:

 • Бджола – єдина комаха, яка виробляє їжу, яку людина може вживати в їжу без додаткової обробки.
 • Бджоли запилюють більше 170 видів рослин.
 • Бджола запилює від 50 до 100 кольорів за один виліт за медом.
 • Медоносна бджола повинна з’їсти близько семи або навіть дев’яти кг меду, щоб зробити 450 г бджолиного воску.
 • Медоносні бджоли спілкуються один з одним за допомогою своєрідних «танців» – так вони передають напрям і відстань до квітів.
 • Середньостатистична бджола здатна зробити тільки 1/12 частини чайної ложки меду за все життя.
 • Вважається, що бджоли існують на землі 15 млн років, оскільки бджолу знайшли застиглою усередині бурштину.
 • Бджоли мають суспільний тип існування: вони живуть колоніями, або сім’ями, де є одна самка – бджолина матка або королева, яка відповідає за репродукцію, трутні (самці, які спаровуються з молодими матками) і десятки тисяч робочих бджіл. Розпад сім’ї призводить до неминучої загибелі бджіл – адже самотужки комахи існувати не можуть.
 • Збереження бджіл – це збереження біорізноманіття на планеті. У світі налічується понад 20 000 видів бджіл.
 • У Німеччині існує мода на утримання бджіл в міських умовах: деякі молоді жителі міст ставлять бджолині будиночки прямо на своїх балконах.

Інші свята: коли відзначають день пасічника

Свято було засновано в Україні 1997 року указом президента Леоніда Кучми. Воно відзначається щорічно 19 серпня.

В цей же день православні християни відзначають Преображення Господнє або Яблучний Спас. У цей день за традицією в церквах освячують яблука та мед.

Фото: Amelia Bartlett / Unsplash

Бджільництво в Україні

У Києві знаходиться Інститут бджільництва ім. П.І.Прокоповича, в якому працюють відділи апітерапії (Розробки медпрепаратів для бджіл), економіки, стандартизації, селекції. Там був винайдений розбірний рамковий вулик. Він дозволив відкачувати мед з вулика, не руйнуючи стільники і не вбиваючи бджіл, як це доводилося робити раніше.

Також існує Спілка пасічників України.

У світі налічується 48 типів бджолиних сімей, при цьому кожна сьома тонна світового меду – українська. На пасіках країни сьогодні «Працює» близько п’яти мільйонів бджолиних сімей.

Цікаві факти про мед :

 • Бджолі потрібно облетіти 46 тисяч кілометрів, щоб зібрати 100 г меду – це приблизно довжина екватора.
 • У меді міститься багато фруктози, яка відмінно допомагає виводити з організму алкоголь.
 • Тепло вбиває корисні властивості меду, тому нагрівати його не варто.
 • Термін «медовий місяць» прийшов в сучасну мову з давніх обрядів, коли було прийнято, що в перший місяць молодята повинні були обов’язково їсти мед і пити медові напої.
 • У Словенії розвинений «апітурізм» – маршрути для любителів меду – цю країну називають країною бджіл, бджолярів і «медової любові». Маршрут об’єднує зелену природу, туристичні садиби і відкритих до спілкування сертифікованих бджолярів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *